قاووت

قاووت هایی که نباید در بارداری خورد!!!

مصرف قاووت در بارداری
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

بهترین قاووت برای بارداری

مصرف قاووت در بارداری را می توان از روش های مفید دریافت منابع عالی غذایی برای مادر دانست. قاووت ها میان وعده های بسیار مفیدی برای زنان در دوران بارداری و پس از زایمان به حساب می آیند.

استفاده از قاووت ها  سبب تقویت هوش، رشد استخوانی و وزنی جنین می گردد.  با توجه به شرایط مادر و سن بارداری او نوع قاووت مصرفی در ماه های مختلف بارداری متفاوت می باشد. در ادامه به معرفی بهترین قاووت برای این دوران حساس می پردازیم

روش و میزان مصرف قاووت در بارداری

استفاده روزانه  دو یا سه قاشق غذاخوری قاووت، مناسب برای زنان باردار می‌باشد. می توانید دو قاشق سوپ خوری قاووت را با شیر یا آبجوش مخلوط نمایید به جای چای میل فرمایید. البته قاووت را به تنهایی و بدون افزودنی نیز میتوان استفاده نمود.

جهت وزن گیری بهتر و رشد استخوانی جنین روزانه دو قاشق غذا خوری قاووت بادام را میل بفرمایید. میتوانید قاووت را به همراه یک لیوان آب در مخلوط کن خانگی به مدت ۳ دقیقه مخلوط کرده سپس میل کنید. توصیه می شود از این نوشیدنی در ماه آخر بارداری روزانه یک بار استفاده نمایید.
بهتر است در ماه های ابتدایی تا پایان ماه هفتم بارداری از قاووت های خون ساز استفاده شود. از جمله قاووت های مناسب این دوره قاووت چهار مغز، قاووت نخودی نارگیلی،قاووت پسته می باشند.

در ماه های پایانی بارداری و دوران شیردهی قاووت خرفه و قاووت بادام توصیه می شود. قاووت خرفه دارای طبع خنک و خون ساز است. کلسیم موجود در بادام نیز سبب استحکام استخوانی جنین می گردد. سبب شکل گیری سالم مو و پ.ست نوزاد می گردد. وزن گیری خوب جنین را باعث می شود. همچنین نقش بسزایی در شکل گیری مناسب و عملکرد سیستم عصبی مرکزی جنین دارد.

فواید مصرف قاووت در بارداری 

رفع ضعف و بی‌حالی

زنان باردار در این دوران ممکن است سریعتر خسته شوند و ضعف داشته باشند. قاووت انرژی و نیروی کافی برای انجام فعالیت‌های روزانه را به شما می‌دهد.

آرام بخش

به دلیل اینکه قاووت طبع گرمی دارد، دارای خاصیت آرام بخشی است.

تقویت سیستم ایمنی

به دلیل وجود دانه‌های روغنی در قاووت؛ این ماده سرشار از اسیدهای چرب ضروری مانند امگا ۳ و امگا ۶ و انواع آنتی اکسیدان است. این مواد در بهبود سیستم ایمنی نقش موثری دارند.

رفع کم خونی

یکی از مشکلات زنان در دوران بارداری مواجه با کم خونی است. کم خونی رشد و نموی جنین را دچار تاخیر و مشکلاتی می‌کند. قاووت از آنجایی که سرشار از آهن است می‌تواند برای رفع کم‌خونی مفید باشد.

تامین ویتامین‌های ضروری در بارداری

قاووت سرشار از انواع ویتامین ضروری برای دوران بارداری است. مهمترین آنها ویتامین D، B و E است. هر کدام نقش مهمی در رشد و نموی جنین ایفا می‌کنند. ویتامین E مانع از زایمان زودرس و تولد نوزاد مرده می‌شود. ویتامین B برای جلوگیری از مشکلات عصبی و حرکتی است. ویتامین D برای رشد و نموی استخوان در جنین لازم است.

رفع مشکلات خواب

خوردن قاووت با توجه به آرامبخش بودن ترکیبات قاووت به داشتن خواب عمیق و آرام کمک می‌کند.

مضرات مصرف قاووت در بارداری

در واقع یکی از ترکیبات اصلی قاووت شکر می باشد. بنابراین استفاده ازقاووت در مقادیر زیاد ممکن است سبب افزایش وزن یا دیابت بارداری گردد. بنابراین توصیه می شود حتما از قاووت های کم شکر و ترجیحا تهیه شده از شکر قهوه ای استفاده گردد. همچنین می­توانید از قاووت های رژیمی و ویژه دوران بارداری استفاده کنید. این قاووت ها حاوی درصد پایینی از شکر و در بعضی مواقع فاقد شکر می باشند. قاووت های ویژه بارداری از شیرین کننده های طبیعی نظیر خرما، انجیر و توت تهیه شده است.

مشکل دیگر قاووت، غلبه‌ی طبع گرمی آن است. غلبه گرمی می‌تواند مشکلات پوستی را به همراه داشته و باعث ظهور جوش گردد.  بنابراین زنان باردار در ماه های آخر بارداری صرفا از قاووت های با طبع معتدل باید استفاده کنند. قاووت بادام و قاووت خرفه درای طبع معتدل هستند.

طیف موادی که در قاووت استفاده می‌شوند بسیار گسترده‌ است. بنابراین توصیه می شود خانم های باردار از قاووت هایی نظیر قاووت مخلوط، قاووت چهل گیاه، قاووت کنجدی-خشخاش استفاده ننمایند. این قاووت ها از ترکیب گیاهانی نظیر کنجد، زعفران، رازیانه و غیره تولید شده اند. به دلیل حساسیت های خاص دوران بارداری می تواند برای مادر و جنین مسئله ساز شوند.

امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. چانچه پاسخ سوالی در رابطه با مصرف قاووت در بارداری را نگرفته اید. با مطرح کردن سوالتان در دیدگاه این مقاله مستقیما از متخصص تغذیه مجموعه پاد پاسخ بگیرید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.